Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do tytułu Światowego Idola Niewidomych i Słabowidzących.
Światowy Idol to część KONKURSU IDOL organizowanego w ramach konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND przez Fundację Szansa - Jesteśmy Razem (Fundację Szansa dla Niewidomych).
Bénévole Asousiation WAPA Ouislane Meknes - Maroko
Jestem niewidomym badaczem, autorem kilku książek dotyczących osób z niepełnosprawnymi.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Danish Society for the Blind, DBS- Dania
Edis jest fantastycznym wzorem do naśladowania zarówno dla niewidomych i słabowidzących dzieci, jak i dorosłych. W kontaktach z ludźmi jest obecny, zabawny i sympatyczny. Ale jednocześnie potrafi okazywać szacunek i troskę. Edis sam przeszedł trasę Camino (800 km), lubi jeździć na nartach biegowych, uczestniczyć w pieszych wędrówkach, biegać w maratonach, a także skakać ze spadochronem. Oprócz pracy na pełen etat Edis pracuje także jako wolontariusz jako konsultant na rzecz młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Podsumowując, lepszego kandydata do tytułu WORLD IDOL 2024 nie znajdziesz. Dlatego nominuję Edisa Adilovicia do tytułu WORLD IDOL 2024.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Grunden Media Gotehmbourg- Szwecja
Wispen jest świetną piosenkarką. Wyprodukowała wiele filmów na YouTube. Śpiewa po angielsku i szwedzku, próbowała swoich sił nawet po japońsku, włosku itp. Chciałaby doskonalić swój śpiew, co pomaga jej w rozwoju. Wispen urodziła się niewidoma. Jest sportsmenką. Od kilku lat gra showdown, bierze udział w zawodach krajowych, europejskich i IPSa. W pracy przeprowadza wywiady z ludźmi „w ciemności” w konwencji: Wejdź w moje buty.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Altix, Polska
Kierownik Działu Informatycznego i Audytów. Niewidomy informatyk, tyflopedagog. Wieloletni nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Od ponad 20 lat pracuje jako Informatyk / Programista, a następnie Kierownik Działu Informatycznego i Audytów. Odpowiada za polskie wersje programów i urządzeń z zakresu technologii dostępowych, między innymi JAWS, MAGic, OpenBook, PAC Mate, Plextalk,itp. Jest autorem modułu do dwukierunkowej translacji wyrażeń matematycznych z MathMl na brajlowską notację Epheser’a. Jest też twórcą modułu przekształcającego dokumenty elektroniczne na format DAISY. Od wielu lat zajmuje się dostępnością cyfrową oraz architektoniczną, a także szeroko rozumianym projektowaniem uniwersalnym oraz dostępnością przestrzeni publicznej.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
IBSAR association for the leisure and culture of persons with visual impairment- Tunezja
Jest uosobieniem wytrzymałości. W 2011 roku założył Stowarzyszenie Ibsar, którego celem jest wspieranie osób niewidomych i słabowidzących. Nieugięty obrońca, walczy o należne im miejsce w społeczeństwie. Jego niestrudzone wysiłki są światełkiem nadziei, inspirującym niezliczone osoby do przełamywania barier i realizowania swoich marzeń. Prawdziwy lider z pasją do zmian, pan Mansouri prowadzi warsztaty, których celem jest nauczenie osób niewidomych niezbędnych umiejętności technologicznych. Jego wysiłki wykraczają poza warsztaty, aktywnie uczestniczy w kampaniach i programach informacyjnych. Niezachwiane zaangażowanie i efektywna praca pan Mansouriego sprawiają, że jest on prawdziwą inspiracją dla społeczności osób niewidomych i słabowidzących.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Banjaluka, BiH- Bośnia i Hercegowina
Branko Suzić jest prezesem Stowarzyszenia Niewidomych Republiki Serbskiej i członkiem zarządu Stowarzyszenia Niewidomych Bośni i Hercegowiny. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie Branko stracił wzrok w wyniku eksplozji pocisku, ale szybko się zrehabilitował i poświęcił pracy humanitarnej. Podczas swojej pracy brał udział w wielu projektach na rzecz rozwoju praw i poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki Branko w Banja Luce powstała biblioteka dla osób niewidomych i słabowidzących. Branko założył także Centrum Zasobów Braille'a w Banja Luce, które zapewnia profesjonalne wsparcie i organizuje zajęcia dla osób niewidomych i słabowidzących w celu podstawowego szkolenia w zakresie informatyki.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Łotwa
Linda Bumbiere, pomimo niepełnosprawności wzroku i niepełnosprawności ruchowej, prowadzi aktywne i optymistyczne życie, inspirując innych. Linda jest liderką dwóch organizacji, aktywnie uczestniczy w sporcie i jest wolontariuszką w Łotewskim Stowarzyszeniu Niewidomych. Pod jej kierownictwem zrealizowano różnorodne projekty, m.in. zakup stołu do tenisa stołowego dla niewidomych, organizację warsztatów i wycieczek. Misja Lindy rozpoczęła się, gdy była dzieckiem, po incydencie, w wyniku którego straciła wzrok i zdolność chodzenia. Mimo to nie pozwoliła, aby niepełnosprawność ją definiowała. Została wyróżniona nagrodą „Latvijas Lepnums 22” w kategorii „Iedvesmotājs” (Inspiracja). Łotewscy dziennikarze nazywali ją dziewczyną, która widzi koniuszkami palców.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Polska
Obecnie coach w trakcie certyfikacji w szkole terapii i coachingu CVP i student psychologii na uniwersytecie SWPS. Przez ostatnie 10 lat uprawiał wyczynowo parapływanie i jako niewidomy reprezentant Polski zdobył kilkanaście medali zawodów międzynarodowych, w tym srebrny medal Igrzysk Paralimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Był także Mistrzem Europy (2016) i Mistrzem Świata (2017) w tej samej konkurencji. Hobbystycznie zajmuje się rapem - ma na swoim koncie utwór pt. "Bo mi się chce", wykonany razem z chórem Sound'n'Grace, a także dwie płyty własnego autorstwa. Niedawno założył stowarzyszenie Ruchem do zmian, którego celem jest działanie na rzecz i promocja aktywności ruchowej pośród osób z niepełnosprawnościami.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Al-Azhar University - Egipt
Profesor uniwersytetu Azhari, nauczyciel Koranu i recytacji, właściciel nagrań audio i dialogów telewizyjnych.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
IT Foundation for the Visually Impaired – INFOALAP - Węgry
Jest osobą bardzo skromną i zaangażowaną. Stworzył oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków (OCR). Taka aplikacja zamienia zeskanowane strony maszynopisu w dokumenty cyfrowe, które można wykorzystać w edytorze tekstu. Oznacza to, że osoby z dysfunkcją wzroku mogą uzyskać dostęp do plików PDF. Co więcej, jest to również bardzo praktyczne narzędzie dla osób widzących na całym świecie. Na poziomie międzynarodowym fundacja, którą założył, wspiera młodzież z niepełnosprawnością wzroku, aby mogła wziąć udział w międzynarodowym obozie komputerowym (ICC), aby uczyć się, poszerzać swoją wiedzę i nawiązywać kontakty zagraniczne. Na poziomie krajowym był autorem lokalizacji oprogramowania do odczytu ekranu (JAWS). W ten sposób węgierscy użytkownicy otrzymali możliwości cyfrowego odczytu.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Emirates School Education Foundation- Zjednoczone Emiraty Arabskie
Niewidomy kandydat pracuje jako specjalista od wad wzroku. Poprowadził wiele warsztatów, kursów i warsztatów z zakresu rehabilitacji i opieki nad osobami niewidomymi. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Baseera jako jeden z wpływowych niewidomych pionierów na poziomie świata arabskiego.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
Studio J, - Szkocja
Keith studiował sztukę od 1979 do 1986 i był także wędrowcem po górach. Kiedy w 1990 roku w wieku 30 lat stracił wzrok, był zdeterminowany kontynuować zarówno sztukę, jak i wędrówki górskie. Nauczył się przystosowywać do utraty wzroku, mimo że w 1999 roku został zupełnie niewidomy. Obecnie spaceruje po górach z żoną Nitą, która jest jego przewodnikiem, a zawodowo pracuje jako artysta. Jego prace zdobyły prestiżową nagrodę Jolomo Award w kategorii szkockiego malarstwa pejzażowego w 2009 roku i od tego czasu wystawiane były w Niemczech, Brazylii i USA. Keith używa teraz dyktafonu podczas spacerów, aby przypomnieć sobie odwiedzane miejsca, a wielu jego nowym dziełom towarzyszą pejzaże dźwiękowe.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!
NGO media pozitivi- Gruzja
Tinatin Bekoshvili. Młoda niewidoma reżyser filmowa. Mimo poważnych problemów ze wzrokiem zdecydowała się zostać reżyserką. Po ukończeniu dziennikarstwa telewizyjnego i wydziału reżyserii, Tinatin spełniła swoje pierwsze marzenie i wyreżyserowała film dokumentalny o życiu słynnego gruzińskiego pisarza „goderdzi chokheli”. Kiedy uświadomiła sobie, że osoby niewidome i słabowidzące chcą być usłyszane i zauważone, wraz z przyjaciółmi założyła organizację pozarządową „Media Pozitivi”. W mediach tych prezentowane są programy i historie dotyczące problemów osób niewidomych i słabowidzących. Kiedy usłyszała, że dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome mogą odbierać filmy, wraz z przyjaciółmi zaczęła tworzyć audiodeskrypcje do filmów.
Głosowanie zakończone, dziękujemy!