Województwo lubelskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Dorota Cieślak

Rehabilitant wzroku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Osoba oddana swojej pracy, pełna pasji i zaangażowania. Z uśmiechem na ustach pomaga w rehabilitacji dzieci z dysfunkcją wzroku. Jest również ogromnym wsparciem dla rodziców swoich podopiecznych

Liczba głosów: 143

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Iwona Skowron

Iwona Skowron - Prezes Zarządu Koła PZN w Radzyniu Podlaskim. Z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących w regionie. Pani Iwona dzięki swojemu zaangażowaniu, kreatywności i charyzmie jest świetnym przykładem dla innych osób z dysfunkcjami wzroku jak pokonując własne bariery działać na rzecz innych

Liczba głosów: 124

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Katarzyna Michailidis

Katarzyna Michailidis – tyflooligofrenosurdopedagog, instruktor orientacji przestrzennej i poruszania się z białą laską, zawodowo związana Integracyjnym Klubem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu Niewidomych oraz dodatkowo pracuje w szkole jako nauczyciel wspomagający. Prowadzi, zajęcia tyflorehabilitacyjne, usprawnianie widzenia, terapie EEG, biofeedback z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. Jest uwielbiana zarówno przez dzieci jaki rodziców.

Liczba głosów: 192

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Z przymrużeniem oka - blog prowadzony przez Ewelinę Orzechowską

Mam na imię Ewelina. Jako jedenastoletnia dziewczyna w krótkim czasie straciłam wzrok. Mimo tego, że codzienność daje mi czasem mocno w kość, to staram się doceniać to, co mam. Od zawsze wiedziałam, że słowa mają ogromną moc. Dlatego postanowiłam założyć bloga, by móc dotrzeć do ludzi i przybliżyć im nie tylko problemy osób niewidomych, ale również ich potencjał i możliwości. Moje teksty czasem bawią do łez a czasem skłaniają do refleksji. Czytelnicy poznają opowiastki z życia niewidomej mamy, a także mogą dowiedzieć się, jak osoby niewidome radzą sobie z codziennymi i mniej codziennymi czynnościami. Moją misją jest budowanie i zwiększanie świadomości społecznej na temat osób niewidomych, bo choć wiele już tutaj zostało zrobione, to jako społeczeństwo mamy jeszcze dużo pracy do wykonania.

Liczba głosów: 199

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Galeria Labirynt

Galeria Labirynt - jest nowoczesną, miejską instytucją kultury, której działania są skoncentrowane wokół sztuki. Jest to Galeria otwarta i dostępna a jej oferta uwzględnia potrzeby osób z różnym poziomem sprawności. Marzeniem pracowników galerii jest stworzenie instytucji bez barier, w której wszystkie osoby będą czuły się mile widziane - bez względu na macierzysty język, wiek, pochodzenie, stopień sprawności itd.

Liczba głosów: 74

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie zostało powołane w 1965 roku. Wśród największych osiągnięć możemy wymienić: medale na Igrzyskach Paraolimpijskich w Toronto (1976r), Arnhem (1980 r), Nowym Jorku ( 1984 r), w Seulu (1988 r). To najważniejsze zawody z udziałem niewidomych i niedowidzących zawodników. Ponadto zawodnicy z dysfunkcją wzroku odnosili szereg sukcesów na arenie międzynarodowej, w tym medale na Mistrzostwach Europy. Bardzo duże osiągnięcia mają na koncie goalballiści. Do roku 2021 zdobyli po raz 14 tytuł Mistrza Polski. W chwili obecnej START prowadzi zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych, głównie z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku w następujących dyscyplinach: pływanie, boccia, goalball, łucznictwo, tenis stołowy oraz zajęcia ogólnorozwojowe.

Liczba głosów: 98

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Muzeum Narodowe w Lublinie

Muzeum Narodowe w Lublinie należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce. Jako placówka kultury jest otwarta na osoby ze szczególnymi potrzebami, również na osoby z dysfunkcjami wzroku poprzez różnego rodzaju dostosowania. Wśród nich możemy wymienić: audiodeskrypcje wybranych obiektów dostępna na stronie internetowej jak również bezpłatne audioprzewodniki do pobrania w kasie muzeum. Dodatkowo w Kaplicy Trójcy Świętej znajduje się mapa tyflograficzna przedstawiająca plan Kaplicy oraz usytuowanie fresków we wnętrzu świątyni. Jest ona opisana brajlem oraz udźwiękowiona. Muzeum organizuje także zajęcia warsztatowe oraz oprowadzania z audiodeksrypcją na żywo, w czasie których wykorzystywane są tyflografiki i kopie eksponatów wykonane różnymi technikami.

Liczba głosów: 19

Głosowanie zakończone, dziękujemy!