Województwo pomorskie

Głosowanie

IDOL ŚRODOWISKA

Helena Urbaniak

Helena Urbaniak. Mieszkam od urodzenia w Gdyni. W 1942 r. umieszczono mnie w niemieckim zakładzie dla niewidomych dzieci w Königsbergu. Opowiedziałam o tym w książce „Iskierki w mroku”. Od 1947 r. przebywałam w Laskach, Ukończyłam szkołę podstawową i zawodową. W Krakowie odbyłam kurs masażu dla niewidomych i wróciłam do Gdyni, by pracować w służbie zdrowia, uczyć się w ognisku muzyki. Byłam solistką chóru parafialnego. Pracowałam w spółdzielni niewidomych. Od 2000 r. pracuję w szkole. Uczę Brajla dzieci z niepełnosprawnością wzroku, oraz bezwzrokowego posługiwania się komputerem. Działalność na rzecz środowiska przejawiam tam, gdzie jestem potrzebna. Napisałam książkę „Rozjaśniony świat”, piszę trzecią książkę „W obrębie dostępnego czasu”. Mam 86 lat marzę o podróży do Australii.

Liczba głosów: 118

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Jerzy Dzióbek

Jerzy Dzióbek ur. 1953. Pracuje nieprzerwanie od 1973 r. Ostatnie 25 lat jako Instruktor w WTZ, uczy osoby niewidome obsługi komputera. Od 10 lat Prezes Klubu "Jantar" Gdańsk. W tym czasie Klub zdobył: brązowy medal DMP Cross w szachach, srebrny i dwa brązowe medale w DMP w warcabach. Osobiste sukcesy w warcabach wśród niewidomych: dwa złote medale w MP 2018-2019r. srebrny medal indywidualnie i dwa brązowe medale drużynowo w MŚ. Jest osobą niewidomą, bardzo otwarty na potrzeby osób niewidomych.

Liczba głosów: 8

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Katarzyna Heba

Katarzyna Heba ukończyła Wydział Prawa UG; prowadzi Kancelarię Adwokacką. Dąży do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, m.in. bierze udział w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o wyrównywaniu szans osób ze szczególnymi potrzebami. Szkoli, przeprowadza audyty dostępności, współorganizuje Konwenty Osób z Niepełnosprawnościami. Jest Ambasadorką Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, od 3 lat Przewodniczy Społecznej Wojewódzkiej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych woj. Pomorskiego.

Liczba głosów: 12

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Weronika Łucyk Teatr Wybrzeże Stanowisko: specjalistka ds. edukacji

Weronika Łucyk – W Teatrze Wybrzeże pracuje jako specjalistka ds. edukacji. Była koordynatorką pierwszej edycji programu Kultura Dostępna w Teatrze Wybrzeże, w ramach którego udostępniono po raz pierwszy spektakle z audiodeskrypcją. Zorganizowała i uczestniczyła w szkoleniu Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku. Od 6 lat prowadzi w Teatrze Wybrzeże warsztaty teatralne dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Celem zajęć jest pobudzenie kreatywności uczestników, integracja, a także wymiana myśli. Każdy warsztat tematycznie powiązany jest z problematyką spektaklu prezentowanego z audiodeskrypcją, dzięki czemu odbiorcy przedstawienia mogą poszerzyć swoją perspektywą odbiorczą. Od trzech lat tworzy też teksty audiodeskrypcji do spektakli udostępnianych w Teatrze Wybrzeże. --

Liczba głosów: 87

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

MEDIA

Brak nominacji w tej kategorii.

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni to instytucja kultury, która od początku działalności jest otwarta na potrzeby różnych odbiorców, w tym osób niewidomych i słabowidzących. O jej dostępność dba przeszkolony zespół wraz z koordynatorką dostępności. Dostępność jest zwiększana również poprzez włączanie osób z niepełnosprawnościami w proces diagnozowania potrzeb. W 2021 roku powołano działający społecznie zespół do spraw dostępności. W jego skład wchodzą osoby z niepełnosprawnościami i działające na ich rzecz. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z bezpłatnych oprowadzań i warsztatów oraz asysty podczas wizyty w Muzeum. W planach jest dalsze zwiększanie dostępności, ze szczególnym uwzględnieniem wystawy stałej Muzeum. Więcej informacji na temat dostępności na stronie muzeum.

Liczba głosów: 13

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Stowarzyszenie Invisibilia - Muzeum zwiedzane w ciemności

Stowarzyszenie Invisibilia prowadzi Gdańską Galerię Zmysłów. Jedną ze zmysłowych atrakcji jest muzeum zwiedzane w ciemności. Wyjątkowość Nasza polega na zwiedzaniu przy użyciu wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Wizyta w naszej Galerii pozwoli spojrzeć na otaczający nas świat zmysłami, dostrzec niezauważalne i poznać zmysłowość ciemności i rozkosz zapachu i dźwięku. Stowarzyszenie tworzą i w nim pracują osoby z niepełnosprawnością wzroku, jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej zarządzanym turkusowo.

Liczba głosów: 84

Głosowanie zakończone, dziękujemy!

Teatr WYBRZEŻE

Teatr Wybrzeże od 2016 roku w ramach programu Kultura Dostępna realizuje cykliczne pokazy spektakli z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym. Dzięki przygotowanej audiodeskrypcji, jak również współpracy z tłumaczkami języka migowego, teatr udostępnił swój różnorodny i lubiany repertuar osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Dodatkowo każdemu z opracowanych spektakli towarzyszą działania edukacyjne. Program cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W repertuarze programu znalazło się już około 25 tytułów, w tym te cieszące się największym zainteresowaniem widzów oraz ponad 30 integracyjnych warsztatów teatralnych. W 2017 roku zajęliśmy II miejsce w konkursie IDOL w kategorii Firma/Instytucja, a 2019 roku I miejsce w kategorii Placówka Kultury w Województwie Pomorskim.

Liczba głosów: 21

Głosowanie zakończone, dziękujemy!