Głosowanie ogólnopolskie IDOL 2022

Głosowanie trwa do 26 sierpnia.

Można oddać po jednym głosie w każdej kategorii.

Regulamin konkursu IDOL (PDF)

IDOL ŚRODOWISKA

ZUZANNA OSTAFIN

podkarpacie

Laureatka wielu konkursów poetyckich, literackich oraz plastycznych – m.in. ogólnopolskiego konkursu „Strofy o porach roku”(2007), gdzie zajęła drugie miejsce. Została również laureatką trzeciego miejsca w 10. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”(2020) fundacji Anny Dymnej. Ponadto publikuje w „Przewodniku” – miesięczniku Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Podkarpackiego, w kwartalniku „Słowem i Kształtem” wydawanym przez Fundację Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Okręgu Podkarpackiego PZN. Na wniosek Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”, którego jest członkiem, w listopadzie 2019 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Liczba głosów: 438

ZUZANNA OSTAFIN - zagłosuj

Edyta Świątczak-Gurzęda

Katowice

Regionalny Specjalista ds Doradców Włączenia Społecznego. Z wykształcenia magister filologii polskiej. Członek Wojewódzkiej Rady Społecznej ds ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Śląskiego. Ekspert w międzynarodowych projektach dot. działań na rzecz środowiska os. z niepełnosprawnościami. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego z/s w Katowicach. Ekspert do spraw osób z niepełnosprawnością, zarówno w projektach międzynarodowych, jak i krajowych. Współpracuje z: Belgią, Niemcami, Grecją, Portugalią, Irlandią.Doradca zawodowy i trener umiejętności społecznych; szkoleniowiec w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością oraz w zakresie kompetencji miękkich, specjalista do spraw zarządzania rehabilitacją kompleksową.

Liczba głosów: 294

Edyta Świątczak-Gurzęda - zagłosuj

Dawid Krasiński

UKW Bydgoszcz

Aktualnie pracownik dydaktyczny Instytutu Matematyki UKW, współpracownik Działu ds. Osób z Niepełnosprawnościami UKW, działacz w Stowarzyszeniu Bydgoski Klub Goalball oraz współopiekun Zrzeszenia Studentów Ukraińskich „Tryzub”. Na co dzień interesuje się nowoczesnymi technologiami dla osób niewidomych. Do jego sukcesów sportowych zaliczyć można zdobycie tytułu Mistrza Polski Niewidomych w Taekwondo Olimpijskim oraz kilkukrotne zwycięstwo Integracyjnych Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego w Goalball (wraz z drużyną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) Był Prezesem Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW, działaczem Samorządu Studenckiego UKW oraz wolontariuszem Stowarzyszenia Visus Supremus.

Liczba głosów: 248

Dawid Krasiński - zagłosuj

Małgorzata Dobrucka

Zielona Góra- Galeria BWA

Prowadzi zajęcia w Galerii BWA w Zielonej Górze, Tworzy tyflografiki. Jest otwarta na działania Fundacji oraz na pomoc naszym beneficjentom. Podczas prowadzonych zajęć stara się dotrzeć do wszystkich uczestników. Potrafi opowiadać o sztuce i przedstawić ją w najlepszy możliwy sposób.

Liczba głosów: 219

Małgorzata Dobrucka - zagłosuj

Paulina Gniadek

Iława

Pracownik biura Polskiego Związku Niewidomych w Iławie. Pani Paulina charakteryzuje się aktywną postawą na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Służy pomocą każdej napotkanej osobie. Jest osobą wrażliwą na krzywdę innych. Pomimo swojej niepełnosprawności jest przykładem dla innych jak walczyć z przeciwnościami i dążyć do samodzielności.

Liczba głosów: 202

Paulina Gniadek - zagłosuj

Anna Michnicka

Fundacja Złote Serce, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ZŁOTE SERCE w Pińczowie. Psycholog, tyflopedagog, grafik komputerowy. Od dziesięciu lat związana z miesięcznikiem o świecie dotyku i dźwięku "Help - jesteśmy razem". Od ponad dekady pozostaje w stałym kontakcie z Fundacją Szansa dla Niewidomych, której pomaga i wspiera przy każdej możliwej okazji. Jest osobą niezwykle otwartą i pomocną, a przy tym nie brakuje jej uśmiechu na twarzy. Chętnie angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Liczba głosów: 96

Anna Michnicka - zagłosuj

Bożena Bawolak

KOŁO PZN GÓRNA

Aktywny działacz Koła PZN Górna, wspierający środowisko osób z niepełnosprawnością wzrokową w regionie. Bożena jest osobą niezwykle kontaktową i otwartą na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami. Zawsze chętna do pomocy serdeczna i empatyczna.

Liczba głosów: 86

Bożena Bawolak - zagłosuj

Adam Wala

PTTK w Gliwicach

wieloletni działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych. Od ponad 10 lat z powodzeniem prowadzi przy gliwickim oddziale PTTK organizację TRION (Turystyka, rehabilitacja, integracja osób niepełnosprawnych. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Liczba głosów: 83

Adam Wala - zagłosuj

Helena Urbaniak

Gdyńska Szkoła Społeczna, Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”Ul. Wolności 25 Gdynia

Helena Urbaniak. Mieszkam od urodzenia w Gdyni. W 1942 r. umieszczono mnie w niemieckim zakładzie dla niewidomych dzieci w Königsbergu. Opowiedziałam o tym w książce „Iskierki w mroku”. Od 1947 r. przebywałam w Laskach, Ukończyłam szkołę podstawową i zawodową. W Krakowie odbyłam kurs masażu dla niewidomych i wróciłam do Gdyni, by pracować w służbie zdrowia, uczyć się w ognisku muzyki. Byłam solistką chóru parafialnego. Pracowałam w spółdzielni niewidomych. Od 2000 r. pracuję w szkole. Uczę Brajla dzieci z niepełnosprawnością wzroku, oraz bezwzrokowego posługiwania się komputerem. Działalność na rzecz środowiska przejawiam tam, gdzie jestem potrzebna. Napisałam książkę „Rozjaśniony świat”, piszę trzecią książkę „W obrębie dostępnego czasu”. Mam 86 lat marzę o podróży do Australii.

Liczba głosów: 83

Helena Urbaniak - zagłosuj

Mateusz Przybysławski

Województwo wielkopolskie

Mateusz Przybysławski jest osobą niewidomą. Mimo swojej niepełnosprawności jest człowiekiem bardzo aktywnym. Mateusz ukończył pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje zdalnie przy komputerze. Pisze artykuły do czasopisma „Help". Jeździ na tandemie, propagując idee sportu, jako formę rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Interesuje się sprzętem tyfloinformatycznym. Prowadzi szkolenia tyfloinformatyczne. Jest znany w środowisku osób niewidomych i słabowidzących z obszaru Wielkopolski.

Liczba głosów: 55

Mateusz Przybysławski - zagłosuj

Tomasz Koźmiński z Fundacji For Heroes

Fundacja For Heroes

Tomasz Koźmiński: Prezes Zarządu Fundacji For Heroes. Fundacja ta zajmuje się aktywizacją osób z niepełnosprawnością ruchową poprzez treningi koszykówki na wózkach. Została ona powołana do życia, by pokazywać BOHATERÓW, którzy na co dzień żyją wokół nas i łamią wszelkie bariery. Jako osoba, która utraciła wzrok angażuje się również w działania na rzecz osób niewidomych.

Liczba głosów: 52

Tomasz Koźmiński z Fundacji For Heroes - zagłosuj

Katarzyna Michailidis

IKAR Lublin

Katarzyna Michailidis – tyflooligofrenosurdopedagog, instruktor orientacji przestrzennej i poruszania się z białą laską, zawodowo związana Integracyjnym Klubem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu Niewidomych oraz dodatkowo pracuje w szkole jako nauczyciel wspomagający. Prowadzi, zajęcia tyflorehabilitacyjne, usprawnianie widzenia, terapie EEG, biofeedback z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. Jest uwielbiana zarówno przez dzieci jaki rodziców.

Liczba głosów: 41

Katarzyna Michailidis - zagłosuj

Agata Iżykowska-Uszczyk

koordynatorka dostępności oraz edukatorka w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Agata Iżykowska-Uszczyk, która jest wybitną edukatorką w Pawilonie Czterech Kopuł, jest także wyróżniającą się koordynatorką dostępności. To dzięki czynionym przez Agatę staraniom Pawilon Czterech Kopuł oraz inne oddziały Muzeum Narodowego stają się coraz bardziej dostępne. Agata z uwagą, starannością i ogromnym talentem komponuje ofertę dla osób ze specjalnymi potrzebami, przy każdej muzealnej inicjatywie kładąc nacisk na jej dostępność. Ma niezwykłe umiejętności oprowadzania audiodeksryptywnego – na oprowadzaniach Agaty widzi się jej słowa. Dba także o społeczność Głuchych, organizując oprowadzania z tłumaczami na język migowy oraz prowadzi warsztaty dla osób w spektrum autyzmu. Profesjonalizm i zaangażowanie Agaty sprawia, że działania instytucji stają się otwarte dla każdego odbiorcy.

Liczba głosów: 35

Agata Iżykowska-Uszczyk - zagłosuj

Bartłomiej Kalinowski

KS Wilanów

Na codzień jest trenerem piłki nożnej z licencją UEFA B oraz instruktorem rekreacji ruchowej. Aktywnie angażuje się w fundacyjny wolontariat. Z dużą charyzmą prowadzi zajęcia sportowe dla osób z dysfunkcją wzroku, dopasowując tempo i tryb ćwiczeń pod daną osobę. Jest osobą otwartą, kontaktową o pogodnym usposobieniu. Zawsze chętny do działania

Liczba głosów: 27

Bartłomiej Kalinowski - zagłosuj

Urszula Kasińska

PZN OZ

Urszula Kasińska jest vice prezesem koła PZN OZ w Choszcznie. Osoba z niepełnosprawnością wzroku, dla której nie ma barier ani przeszkód w dążeniu do celu. Sama o sobie mówi: "bardzo mi leży na sercu dobro drugiego człowieka dlatego staram się być aktywna w niesieniu pomocy ludziom. Pod każdym względem uśmiech, życzliwość i ciepłe słowo to u mnie codzienność." I nie sposób się z tym nie zgodzić, bowiem Pani Urszula już przy pierwszym spotkaniu zaraża entuzjazmem i radosną, pozytywna energią. Jest osobą niezwykle motywującą do działania i mająca zdolności organizacyjne, zawsze można na niej polegać. Taki człowiek to prawdziwy skarb, we wszystkim co robi widać ogromną pasję. Swoją osobą inspiruje innych i udowadnia, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji własnych marzeń.

Liczba głosów: 25

Urszula Kasińska - zagłosuj

Dorota Baranowska

Białystok

Choreografka, tancerka, pedagog tańca kontakt improwizacji. Założycielka grupy Towarzystwo Sztuki Surowej z którą tworzy autorskie choreografie oraz projekty: min.„Instynkty" w ramach Przestrzenie Sztuki Białystok 2021, którego uczestnikami była społeczność osób niesłyszących związanych ze Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym MIG-iem. Ponadto inicjatorka i prowadząca warsztaty taneczne dla niewidomych i słabowidzących podopiecznych podlaskiego oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych. W 2001r. nagrodzona za prace społeczną: Wolontariat Roku.

Liczba głosów: 11

Dorota Baranowska - zagłosuj

MEDIA

Oczami Niewidomego

Białystok

„Oczami Niewidomego” to strona poświęcona tematyce świata osób niewidomych. Jej celem jest ukazanie osobom pełnosprawnym, jak wygląda życie osoby z niepełnosprawnością wzroku. Systematycznie ukazują się na niej wpisy przedstawiające anegdoty oraz historie związane ze światem dotyku i dźwięku. Autorem strony jest Hubert Jankowski - niewidomy student III roku Filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku. Na co dzień przekraczający bariery swojej niepełnosprawności i pokazujący, że brak wzroku nie jest ograniczeniem, a jedynie przeszkodą, którą da się przeskoczyć.

Liczba głosów: 569

Oczami Niewidomego - zagłosuj

Z przymrużeniem oka - blog prowadzony przez Ewelinę Orzechowską

blog Z przymrużeniem oka

Mam na imię Ewelina. Jako jedenastoletnia dziewczyna w krótkim czasie straciłam wzrok. Mimo tego, że codzienność daje mi czasem mocno w kość, to staram się doceniać to, co mam. Od zawsze wiedziałam, że słowa mają ogromną moc. Dlatego postanowiłam założyć bloga, by móc dotrzeć do ludzi i przybliżyć im nie tylko problemy osób niewidomych, ale również ich potencjał i możliwości. Moje teksty czasem bawią do łez a czasem skłaniają do refleksji. Czytelnicy poznają opowiastki z życia niewidomej mamy, a także mogą dowiedzieć się, jak osoby niewidome radzą sobie z codziennymi i mniej codziennymi czynnościami. Moją misją jest budowanie i zwiększanie świadomości społecznej na temat osób niewidomych, bo choć wiele już tutaj zostało zrobione, to jako społeczeństwo mamy jeszcze dużo pracy do wykonania.

Liczba głosów: 493

Z przymrużeniem oka - blog prowadzony przez Ewelinę Orzechowską - zagłosuj

TV Lubaczów

Województwo Podkarpackie

Lokalna telewizja, która przygotowuje i tworzy materiały oraz relacje z cennych wydarzeń w środowisku osób z niepełnosprawnością, w tym niewidomych i słabowidzących. W ten sposób ukazuje aktywność osób z dysfunkcją wzroku w różnych sferach życia, m.in. kulturalnej.

Liczba głosów: 368

TV Lubaczów - zagłosuj

Tomasz Pankura (Weź to poczuj)

Bydgoszcz

bloger, youtuber Pan Tomek o sobie: Nazywam się Tomek, znajomi mówią na mnie Kurczak i od niedawna Pan Kura. Jestem ojcem, który spełnia się zawodowo i rodzinnie! Kryje się we mnie jeszcze coś wyjątkowego - coś, co odmieniło moje życie. Choruję na dziedziczną neuropatię Lebera, której skutkiem jest częściowy zanik nerwu wzrokowego, co spowodowało, iż jestem osobą niedowidzącą - ale to tylko szczegół Poprzez tą stronę chciałbym pokazać Wam, że pomimo pewnej dysfunkcji życie naprawdę może być piękne.

Liczba głosów: 86

Tomasz Pankura (Weź to poczuj) - zagłosuj

Tyfloakademia

Internet

Od 2020 roku działa na YouTube pierwsza w Polsce TYFLOAkademia założona przez stowarzyszenie “W Labiryncie”. TYFLOAkademia to kanał informacyjno-edukacyjny przedstawiający materiały pomocnicze dla osób niewidomych i niedowidzących. Kanał przeznaczony jest dla rodziców, nauczycieli i przyjaciół osób niewidomych oraz wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat jak niewidomi sobie radzą na co dzień. Materiały video tworzone są przez osoby niewidome dzięki czemu całkowicie oddają realia funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku.Celem akademii jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat niewidomych i słabowidzących oraz obalanie wszelkich mitów i stereotypów, które przez wieki utrwaliły się w środowisku osób widzących na ich temat. Pokazujemy, że osoba niepełnosprawna też może

Liczba głosów: 67

Tyfloakademia - zagłosuj

Katarzyna Zawadzka Radio Opole

OPOLE

Dziennikarka zawsze obecna z mikrofonem tam gdzie dzieją się ciekawe przedsięwzięcia i wydarzenia. Zawsze z uśmiechem na twarzy z jednej strony z empatią i zrozumieniem prowadzi wywiady, przygotowuje relacje m. in. Z warsztatów czy sympozjów a z drugiej strony – aktywnie promuje aktywność społeczną i zawodową środowiska niepełnosprawnych.

Liczba głosów: 25

Katarzyna Zawadzka Radio Opole - zagłosuj

Kamil Szynal (Sucha24.pl, mjakmalopolska.pl)

Sucha24.pl, mjakmalopolska.pl

Kamil Szynal: redaktor portalu Sucha24. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną, marketingiem internetowym i copywriting'iem oraz grafiką. Człowiek otwarty na osoby z niepełnosprawnościami. Wolontariusz Fundacji Szansa dla Niewidomych w Tyflopunkcie w Krakowie.

Liczba głosów: 23

Kamil Szynal (Sucha24.pl, mjakmalopolska.pl) - zagłosuj

Program Warszawski Dzień Tvp3 Warszawa

TVP3 Warszaw

Empatyczni prowadzący, wrażliwi na codzienne problemy mieszkańców Warszawy. Nie są im obce problemy dotykające osób z niepełnosprawnościami, w swoich programach chętnie prezentują informacje, które kierowane są do naszego środowiska.

Liczba głosów: 12

Program Warszawski Dzień Tvp3 Warszawa - zagłosuj

Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej

Łódź

Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej – najstarsza koncesjonowana akademicka rozgłośnia radiowa w Polsce, nadająca na terenie Łodzi i okolic. Promocja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w regionie.

Liczba głosów: 10

Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej - zagłosuj

Jerzy Łączny

Radio Poznań

Jerzy Łączny to człowiek niezwykły. Psycholog, socjolog i ekonomista. W Radio Poznań prowadzi audycje Sygnały Świata. Został wyróżniony przez Prezydenta Andrzeja Dudę za działalność na rzecz środowiska osób niewidomych Brązowy Krzyż.

Liczba głosów: 9

Jerzy Łączny - zagłosuj

Telewizja GOKSiR TV

Województwo zchodniopomorskie

Telewizja GOKSiR TV powstała w 2020 roku. Obecnie tworzy ją zespół pracujący w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, a koordynatorem całości jest Mateusz Iżakowski, który przez lata pracował jako dziennikarz i prezenter w ogólnopolskich stacjach radiowych i telewizyjnych, co przekłada się na jakość i szybkość realizowanych materiałów. Telewizja prowadzi szereg działań w tym transmisje live, relacje z koncertów i wydarzeń. Jej sztandarowym programem są Aktualności wydawane raz w tygodniu, w których podsumowuje najważniejsze wydarzenia istotne dla całej lokalnej społeczności, często dotykając tematów ważnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także z niepełnosprawnością wzroku. Dostępna jest także na Facebooku https://www.facebook.com/goksirtv

Liczba głosów: 9

Telewizja GOKSiR TV - zagłosuj

RADIO PLUS ZIELONA GÓRA

Zielona Góra

Zespół Radia Plus nieustannie wspiera działania Fundacji Szansa dla Niewidomych w Zielonej Górze. Zespół redaktorów i reporterów zawsze gotowy jest do tego, aby w ciekawy sposób przedstawić działania zielonogórskiego tyflopunktu. Dziennikarze zarówno w życiu zawodowym, jak również prywatnym promują działania Fundacji.

Liczba głosów: 1

RADIO PLUS ZIELONA GÓRA - zagłosuj

INSTYTUCJA OTWARTA DLA NIEWIDOMYCH

Fundacja "Widzimy inaczej"

Warszawa

Fundacja Widzimy Inaczej działa na rzecz osób z dysfunkcją wzroku w edukacji, kulturze i sporcie. Głównym filarem jest popularyzacja Blind Tenisa. Wielkim sukcesem zakończyła się 1 edycja projektu „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących”, projektu współfinansowanego przez PFRON. Blind Tenis trenowało aktywnie 120 osób w całej Polsce – w tym 30 dzieci. ATNiS miał swoje ośrodki w 11 miastach, obecnie trwa już 2 edycja w 14 miastach. Fundacja zorganizowała już po raz 3 Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa oraz Międzynarodowy Przyjacielski Turniej, w którym wzięło udział 49 zawodników w tym goście z Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Irlandii. Dla wielu graczy z dysfunkcją wzroku biały sport to po prostu największa pasja, która daje im poczucie niezależności.

Liczba głosów: 187

Fundacja "Widzimy inaczej" - zagłosuj

AKSiM | Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Toruń

Niepubliczna szkoła wyższa założona w Toruniu w 2001 roku. Od kilku lat z wielkim zaangażowaniem dba o poprawę warunków nauczania swoich studentów, w szczególności z niepełnosprawnościami. Uczelnia obrała ścieżkę poprawy dostępności poprzez wykształcenie swojej kadry dydaktycznej do pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami min. tworząc dostępne materiały edukacyjne, oraz poprawy infrastruktury. Jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce odważyła się na zastosowanie nowoczesnego systemu oznaczania pomieszczeń całego Kampusu znacznikami z opisami brajlowskimi oraz dodatkowo elektronicznymi etykietami oraz bikonami. Dzięki temu rozwiązaniu stała jednym z pionierów stosowania tych technologii w polskich szkołach i uczelniach a studenci z niepełnosprawnościami otrzymali system, dzięki któremu

Liczba głosów: 123

AKSiM | Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - zagłosuj

Firma Transportowa Andrzej Kujawski

Iława

Pan Andrzej już od dzieciństwa znał problemy osób niepełnosprawnych wzorowo. Od ponad 30 lat przewozi i wspiera osoby z dysfunkcją wzroku. Jest również doradcą i przewodnikiem. Nagrodzony statuetką ‘’przyjaciel osoby niepełnosprawnej” oraz wyróżniony tytułem ‘’przyjaciel niewidomych”.

Liczba głosów: 100

Firma Transportowa Andrzej Kujawski - zagłosuj

Stowarzyszenie Invisibilia - Muzeum zwiedzane w ciemności

Gdańsk ul. Okopowa 7 80-819

Stowarzyszenie Invisibilia prowadzi Gdańską Galerię Zmysłów. Jedną ze zmysłowych atrakcji jest muzeum zwiedzane w ciemności. Wyjątkowość Nasza polega na zwiedzaniu przy użyciu wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Wizyta w naszej Galerii pozwoli spojrzeć na otaczający nas świat zmysłami, dostrzec niezauważalne i poznać zmysłowość ciemności i rozkosz zapachu i dźwięku. Stowarzyszenie tworzą i w nim pracują osoby z niepełnosprawnością wzroku, jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej zarządzanym turkusowo.

Liczba głosów: 85

Stowarzyszenie Invisibilia - Muzeum zwiedzane w ciemności - zagłosuj

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie

LUBLIN

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie zostało powołane w 1965 roku. Wśród największych osiągnięć możemy wymienić: medale na Igrzyskach Paraolimpijskich w Toronto (1976r), Arnhem (1980 r), Nowym Jorku ( 1984 r), w Seulu (1988 r). To najważniejsze zawody z udziałem niewidomych i niedowidzących zawodników. Ponadto zawodnicy z dysfunkcją wzroku odnosili szereg sukcesów na arenie międzynarodowej, w tym medale na Mistrzostwach Europy. Bardzo duże osiągnięcia mają na koncie goalballiści. Do roku 2021 zdobyli po raz 14 tytuł Mistrza Polski. W chwili obecnej START prowadzi zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych, głównie z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku w następujących dyscyplinach: pływanie, boccia, goalball, łucznictwo, tenis stołowy oraz zajęcia ogólnorozwojowe.

Liczba głosów: 42

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie - zagłosuj

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW

Urząd Miasta Rzeszowa tworzy warunki dostępności w swoich placówkach. Budynek, w którym znajduje się Wydział Komunikacji jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności niewidomych i słabowidzących. Posiada między innymi plany tyflograficzne na każdej kondygnacji i oznaczenia pomieszczeń w Braille’u. Pracownicy biorą udział w szkoleniach z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością. Urząd wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców z dysfunkcją wzroku, a także wspiera inicjatywy tego Środowiska.

Liczba głosów: 40

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa - zagłosuj

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

ul. Wystawowa 1; 51-618 Wrocław

Pawilon Czterech Kopuł jest instytucją wyposażoną w liczne pomoce dotykowe, które ułatwiają poznanie dzieł: tyflografiki odwzorowujące dzieła prezentowane na wystawie stałej „Kolekcja polskiej sztuki współczesnej II poł. XX i XXI w.”, wydruki 3d oraz przestrzeń haptyczną stworzoną na potrzeby wystawy czasowej „Abakanowicz. Totalna”. Instytucja regularnie organizuje warsztaty, spotkania i oprowadzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku i promuje je w swoich mediach społecznościowych. W przestrzeni architektonicznej poprowadzone są ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących razem z punktami uwagi, istnieje możliwość wejścia z psem asystującym. Przy wejściu znajduje się dotykowa i głosowa mapa kierująca osoby z niepełnosprawnością. W kasie jest dostępny audioguide i przewodnik w Braillu

Liczba głosów: 23

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu - zagłosuj

Spółdzielnia Socjalna FADO

Łódź

Od początku swojej działalności zajmuje się dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i słabowidzących. W swoim portfolio ma przeprowadzonych kilkaset szkoleń z zakresu obsługi, dostosowywania przestrzeni oraz równie dużo audytów dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Na swoje konferencje i spotkania zaprasza osoby niewidome, w celu pokazania szerszej publiczności perspektywy tej grupy użytkowników. Sztandarowa gra terenowa "Barierołamacz" uwrażliwiła kilka tysięcy osób na wielu imprezach plenerowych w całym kraju, między innymi podczas festiwalu Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.

Liczba głosów: 20

Spółdzielnia Socjalna FADO - zagłosuj

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

POZNAŃ

Wszystkie budynki uczelni są wyposażone w tabliczki brajlowskie oraz system nawigacyjny dla osób niewidomych. Realizowane zajęcia są dostępne dla studentów z niepełnosprawnością wzroku. Ponadto uczelnia realizuje działania na rzecz środowiska osób niewidomych np. zbiórki materiałów edukacyjnych dla szkoły w Owińskach ("Biblioteka zapachów", "Okładka dlaTadka").

Liczba głosów: 15

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - zagłosuj

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

OPOLE

Aukcja charytatywna w GSW w Opolu – wyjątkowe wydarzenie, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowali pracownicy GSW w Opolu. Był to efekt wieloletniej współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Na uwagę zasługują warsztaty Dotknij sztuki, które od kilku lat realizowane są w GSW. Dzięki aukcji opolscy niewidomi zyskują szansę na integracje w postaci gry w nowatorskie, komputerowe, mówiące szachy.

Liczba głosów: 13

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu - zagłosuj

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

BYDGOSZCZ

Uczelnia od 15 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Od 2016 jest Organizatorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS W GOALBALLU. W strukturach WSG funkcjonuję Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które oferuję kompleksową wsparcie dla każdej niepełnosprawności. Jest też organizatorem wielu wydarzeń jak i konferencji gdzie poruszane są kwestie osób z dysfunkcjami wzroku. Na co dzień uczelnia współpracuje z wieloma organizacjami w tym Specjalnym Ośrodkiem Szklono Wychowawczym im. Luisa Braila w Bydgoszczy.

Liczba głosów: 11

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - zagłosuj

Bank Żywności Szczecin imienia Jacka Kuronia

Szczecin

Bank Żywności to fundacja zajmująca się pozyskiwaniem wyprodukowanej żywności, oraz tej, która ma już bardzo krótki termin ważności, czyli takiej która potencjalnie mogłaby się zmarnować lub zostać zutylizowana. Bank rozdysponowuje artykuły spożywcze bezpośrednio do organizacji pomocowych takich jak domy samotnej matki, ośrodków pomocy społecznej czy fundacji. Misją banku jest wcześniej wspomniany ,,ratunek” żywności, ale także uświadamianie lokalnego społeczeństwa w tematach ,,zero waste”, dietetycznych, a także gospodarowania budżetem domowym. Organizacja wielokrotnie na przestrzeni minionego roku wykazała się wielkim wsparciem, w stosunku do osób z dysfunkcją wzroku, przekazując im za pośrednictwem fundacji pomoc żywnościową.

Liczba głosów: 10

Bank Żywności Szczecin imienia Jacka Kuronia - zagłosuj

Teatr Polski w Bielsku-Białej

BIELSKO-BIAŁA

Jedna z pierwszych instytucji w kraju wprowadził na stałe do repertuaru przedstawienia z audiodeskrypcją. Od 2013 roku realizowany jest cykl „Spektakle bez barier”, w ramach którego odbywają się przedstawienia i wydarzenia dodatkowe - warsztaty, oprowadzania, spotkania z artystami, reżyserami, scenografami - przybliżające sam teatr, jego historię i kulisy powstawania przedstawień. Pomocą służą trójwymiarowe modele teatru, tyflografiki i makiety scenografii.

Liczba głosów: 10

Teatr Polski w Bielsku-Białej - zagłosuj

Galeria BWA

ZIELONA GÓRA

Warsztaty oraz wystawy organizowane w Galerii Sztuki BWA są dostępne dla beneficjentów Fundacji Szansa dla Niewidomych. Wizyty w Galeria na stałe zagościły w kalendarzu spotkań z naszymi podopiecznymi.

Liczba głosów: 7

Galeria BWA - zagłosuj

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie

Powiat Jędrzejowski

to urząd, który wspiera rzeczowo oraz finansowo działania Polskiego Związku Niewidomych Koła w Jędrzejowie. Organizacja może zawsze liczyć na bezinteresowną pomoc pracowników Starostwa. Niepełnosprawni petenci są zawsze miło i profesjonalnie obsługiwani w urzędzie, a pracownicy dokonują wszelkich starań, aby odpowiedzieć na potrzeby niewidomych i słabowidzących.

Liczba głosów: 6

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie - zagłosuj

Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku

Białystok

W szkole znajdują się udogodnienia dla osób z dysfunkcją wzroku: dwa plany tyflograficzne (piętro i parter), linie prowadzące, pola uwagi, nakladki na schodach, nakładki na poręcze, tabliczki na drzwiach sal.

Liczba głosów: 4

Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku - zagłosuj